Jak si co nejvíce užít Krušné hory? Prozradíme vám to
Krušné hory vás uchvátí nádhernou přírodou, krásnými místy a výbornými restauracemi. Kde sehnat ubytování, kam jít na výlet a kde se najíst? To vše a ještě víc v článku.
Krátké povídání o Krušných horách
Krušné hory se stovky let vyhledávaly kvůli těžbě cínu, železa, olova a stříbra. V roce 1520 se vytěžené stříbro používalo k výrobě jáchymovského tolaru. Tolar zní trochu jako dolar, že? Je to tak. Americký dolar opravdu našel inspiraci v našem tolaru. Historie jáchymovského tolaru patří mezi velká zajímavosti.
Nesmíme zapomenout zmínit léčivé prameny, jež se nachází v lázeňských městech Klášterec nad Ohří a Teplice. Jáchymov skrývá radonové prameny s koncentrací, kterou jinde v Evropě nenajdete.
Lyžaři a turisté si oblíbí Klínovec a Božídarský špičák. Božídarský špičák si dokonce ve střední Evropě vydobyl 1. místo jako nejvyšší čedičová kupa sopečného původu.
Při procházkách v přírodě lze zahlédnout a potkat daňky, ježky, zajíce, jeleny a jezevce.
Tradiční ubytování v Krušných horách
Fandíte tradičnímu ubytování v chatě? Oceňujete soukromí, pohodu a ticho? V tom případě si zajistěte pronájem chalupy nebo chaty a nebudete litovat. Domácká atmosféra vás vrátí do dětských let, kdy jste veškeré prázdniny trávili u babičky s dědou. Penzion, hotel ani hostel vám nic takového nabídnout nemůže. Pronájem chaty si užijete s partnerem, dětmi, kolegy, ale klidně i sami.
Jestliže preferujete aktivní dovolenou, zamiřte na Plešivec a Klíny.
Tipy na výlety v Krušných horách
Jste v Krušných horách poprvé nebo hledáte nová místa k prozkoumání? V tom případě se vám budou hodit naše tipy na krásné výlety.
Přírodní park Přebuz
Hranice Německa a Karlovarského kraje skrývají unikátní park Přebuz. V parku se nachází přírodní rezervace Malé a velké jeřábí jezero, podzemní chodby, šachty, přebuzské vřesoviště a Velký a malý močál.
Poblíž Velkého jeřábího jezera roste borovice kleč a smrky. Místa bez stromů převzal rašeliník a tůňky. Od roku 1933 je jezero oficiální přírodní park.
Objevte Jáchymov
V Jáchymově se nudit nebudete. Pokud jste ho nikdy nenavštívili, určitě to musíte v nejbližší době napravit. Pestrá minulost láká nejednoho návštěvníka.
1. Dlouhá léta zde probíhala těžba stříbra, drahých kovů, minerálů a kupodivu i uranu
2. Je to 500 let, kdy český tolar zapříčinil zrod amerického dolaru. Stříbrný jáchymovský tolar se razil od roku 1520, kdy město objevil Ludvík Jagellonský a dal mu statut horního města (možnost razit vlastní měnu). Platidlo nabylo na popularitě a rozšířilo se i mimo Evropu. K naší smůle ztratil rod Šliků právo na vlastní mince již v roce 1528. Štěpán Šlik zemřel při pomoci Ludvíku Jagellonskému v bitvě u Moháče. Nový král Ferdinand I. Habsburský ražbu jáchymovského tolaru neúprosně zastavil. Naštěstí si tolar oblíbili Nizozemci. Jeho obdobu přivezli do New Yorku, kde byl předlohou pro dolar.
3. V roce 1906 zde vznikly 1. radonové lázně, které jsou dodnes považovány za jedny z nejlepších v Evropě. Voda proudí ze 4 vrtů v dole Svornost. Lázně využívají klienti s onemocněním kloubů, periferního nervového systému/páteře a při kožních nemoci či cukrovce.
Na Komáří vížka lanovkou
Na vrchol Komáří vížky dojeďte speciální lanovou dráhou, která nemá ve střední Evropě konkurenci. Lanovka měří 2,3 km, což z ní činí nejdelší jednoúsekovou dráhu v České republice. Nahoře jste do 15 minut a lze převést i bicykl. Stavu vížky v roce 1857 podnítil kníže z rodu Clary Aldringen.
Při jasném počasí dohlédnete až na vrchol Krkonoš. Vížka je vhodná na turistiku, cyklistiku nebo pro adrenalinové milovníky, kteří touží zkusit paragliding. V zimě se sem sjíždějí lyžaři.
Krušnohorská magistrála uchvátí délkou
Krušnohorská magistrála je 242 km dlouhá cesta z Chebu až na Sněžník, kterou milují všichni čeští sportovci. Hodí se na turistiku, jízdu na kole, ale i běžkaření. Napojit se lze z mnoha míst.
Nezapomeňte navštívit Vlčí jámy a Blatenský vodní příkop. Vlčí jámy jsou hluboké úctyhodných 85 metrů. Kulturní památka Blatenský vodní příkop vznikl při dopravě dříví a těžbě cínových rud.
Unikátní restaurace v Krušných horách
My moc dobře víme, že se výlet neobejde bez dobrého jídla. Proto jsme našli 2 zajímavé restaurace s nabídkou, kterou jinde jen tak neseženete.
Pivovar Ryžovna
V blízkosti Božídarského rašeliniště se nachází Pivovar Ryžovna. Ochutnat lze 3 druhy piv: 8° ŠKOLÁKA, 12° BOŽÍ DAR a 13° RAPLA. A jak to tak bývá, během pití dobrého točeného nebo lahvového piva se neobejdete bez lahodného jídla. Objednejte si místní hlavní jídlo, polévku nebo vynikající dezert. Věřte, že návštěvy nebudete litovat.
Faustův dvůr
V Horní Blatné nesmíte vynechat restauraci Faustův dvůr. Zaměřují se na australské a americké maso od malých farmářů. Plemeno Black Angus žije na pastvině, a navíc není napuštěno antibiotiky a růstovými hormony. Tím se zajišťuje přirozená chuť masa. V České republice si maso dováží jen majitelé Faustova dvoru.
Přečtěte si také:
Vyrazte do nádherných Jizerských hor