Výlety po Kokořínsku a Máchově kraji

Kokořínsko a Máchův kraj patří mezi nejoblíbenější cíle pro výlety, turistiku a relaxační pobyty. Rozmanitá příroda a skalní útvary jsou natolik jedinečné, že je jinde po České republice nepotkáte. Pojďte s námi v článku tuto oblast prozkoumat.

Základní informace

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj se rozprostírá na oblasti o rozloze 410 km² a patří k nejkrásnějším oblastem nejen z Mělnicka, Českolipska, ale z celého našeho území. Krajina je zajímavá pro svůj kaňonovitý charakter, pískovcové skály, které vytvářejí skalní převisy, drobné jeskyně a výklenky. 

Nejvyšší místo najdete na hoře Vlhošť (614 m n. m.) a nejnižší v nivě potoka Liběchovka v Želízích. O místní přírodu se stará Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, což je také důvod, proč vypadá tak zachovale a má možnost se přirozeně obnovovat.

Abyste si rozmanitost užili dosytosti, naplánujte si dostatečně dlouhou dovolenou, při níž kraj projdete křížem krážem. Ideální je víkend nebo celý týden. Nezapomeňte ani na tradiční nebo luxusní ubytování v chatě nebo chalupě, kterých je na Kokořínsku- Máchově kraji dostatek.  

Název kraje se pojí s Karlem Hynkem Máchou. První návštěva proběhla okolo jeho jednadvacátého roku a už mu do konce života utkvěla v hlavě. Právě zde, u Máchova jezera (dříve nazývanému Velkému rybníku), se mu usídlil nápad na lyricko-epická báseň Máj. Kraj se pro něj stal doslova životně důležitým a silně ho ovlivnil. Díky jeho lásce k této lokalitě, hradu a přírodě a dalším památkám dnes kraj nese jeho jméno.

Sídlo loupežníků Kokořín

Hrad Kokořín je na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem a jeho místo je uprostřed chráněné krajinné oblasti. Kolem hradu je opředena celá řada pověstí, z nichž je nejznámější ta o loupeživých rytířích v čele s Petrovským z Petrovic.

Do hradu se dostanete z nádvoří po dřevěném mostě. Dominantou hradu je 38 metrů vysoká věž s kamennou helmou. Hrad patří rodině Špačkových, kteří ho nechávají volně přístupný veřejnosti. Hrad Kokořín byl velmi oblíbený nejen mezi loupežníky, ale také umělci. Hrad se stal inspirací pro Josefa Navrátila, Antonína Mánesa a samozřejmě pro Karla Hynka Máchu.

Karel Hynek Mácha na hradě stvořil své dílo Cikáni a hrad Kokořín zpodobnil v podobě kresby.

Cesta do pekla

Hrad Houska je cílem mnoha výletníků a dobrodruhů, kteří mají rádi tajemná místa a pověsti. S hradem Houska je spojená pověst o průrvě do pekla a odsouzenci, který do ní byl spuštěn. Vchod do pekla má být střežen černým mnichem bez obličejem, jen se přesně neví, kde se rána nachází. Samotné hledání je tak cílem cesty na hrad Houska.

Tajemné je na hradu i samotné místo vzniku. Dodnes se neví, kým byl hrad postavený ani proč zrovna na takovém místě. Kolem hradu nevede žádná hranice, obchodní stezka ani v jeho blízkosti není žádné místo, které by bylo potřeba chránit.

Více se o zámcích a hradech dozvíte v našem článku.

Hrad má ještě jednu zajímavost, a to skálu, která celým hradem prostupuje. Skála je viditelná jak z venku na nádvoří, tak i uvnitř samotného hradu. Nádvoří hradu má výbornou akustiku, a tak není divu, že je velmi časté místem pro konání koncertů.

Máchovo jezero

Máchovo jezero, známe jako Mácháč, je ve skutečnosti rybník a založil ho Karel IV. v roce 1366. V současné době patří mezi nejoblíbenější rekreační místa na našem území. Především během letních měsíců je zde o zábavu postaráno.

Na moha místech jezera je možné si půjčit lodičky, šlapadla nebo surfy a malé plachty. Od května do září se můžete po Mácháči projet na výletním parníku. Nejznámější rekreační střediska jsou Doksy a Staré Splavy.

Ani v zimě ale Máchovo jezero nespí. V zimě je možné na jezeře bruslit, běžkovat kolem nebo nebo si zajezdit na tzv. eiskách, což jsou speciálně upravené plachetnice. Kolem celého jezera vede okružní žlutá turistická trasa. Do širokého okolí vás zavedou trasy červená a modrá. Aby se vám oblast objevovala pohodlněji, vybavte se některým z pohodlných cestovních batohů. V oblasti kolem Máchova jezera vedou také cyklotrasy, které především v podzimních měsících nabízejí nádherné výhledy do krajiny.

Najděte cestu ze skalního bludiště

Skalní soutěsky, které jsou nedaleko rozcestí u Hájovny tvoří bludiště, které si rozhodně užijete. Úzké cestičky mezi vysokými skalami vám dokáží zamotat hlavu. Vstup do bludiště vede přes vytesané schůdky po strmé skále a na samotném konci vás čeká dechberoucí výhled a při správném načasování západ slunce na skalách.

Chcete se po Kokořínsku rozhlédnout? Vystoupejte na Čapskou palici. Ta se tyčí vysoko nad Čapským dolem. Jedná se o skalní kyj, ze kterého se můžete rozhlédnout po celém kraji a vidět tak skalní útvary a krajinu, kterou Mácha tak obdivoval.

Už jste někdy viděli čertovy hlavy? Na Kokořínsku můžete. Jedná se o reliéfy dvou hlav pohádkových bytostí, které velmi věrohodně připomínají čerty. Jedná se o práci sochaře Václava levého ze 40. let 19. století.
 

 

Udělejte si podzimní procházku

Máte rádi podzim, když všechno září barvami a teploty ještě nejsou tak nízké? Máme pro vás tip na výlet do krajiny plné skalních útvarů. Vydejte se na Cinibulkovu stezku. Na této stezce potkáte celou řadu skalních útvarů jako jsou prolezačky, obraznice, bludiště nebo pískovcové tvarové útvary v podobě obří hlavy nebo žáby. Tato procházka patří mezi nejhezčí trasy Kokořínska, protože se na ní rozhodně nebudete nudit.

 

Přečtěte si také:

České zoo aneb jakou navštívit? Poradíme

Kam vyrazit v Českém Švýcarsku? 4 tipy na výlet

Výlet na Pálavu je plný krásné přírody, hradů i vína 

 



Inspirujte se oblíbenými chatami