Rozhledny v ČR | Průvodce 2023
Milujete výšky? Tak v tom případě objeďte ty nejkrásnější české rozhledny. Jaké to jsou? To už vám poradíme v článku, který pravidelně doplňujeme o nová místa.
Petřín jako malá Eiffelovka
V České republice máme rozhledny hodně rádi. Narazíte na ně snad v každém městě. V přírodě i centru. Rozhled po okolí láká na různá místa tisíce návštěvníků. Asi všichni víme, že Eiffelova věž v Paříži patří mezi ty nejvyhledávanější na celém světě. Ročně ji navštíví nejméně 7 milionů lidí. Její stavba (1887-1889) začala k příležitosti 100. výročí velké francouzské revoluce. Včetně antény měří 324 metrů.
Naše Petřínská věž ji tedy sahá pouze po paty, ale přesto je opravdu krásná. Za její výstavbou stojí Český klub turistů, který se do pařížské věže zamilovali natolik, až její 5x menší napodobeninu opravdu v Praze postavil.
Rozhledny v článku:
1. Petřínská rozhledna
2. Doubravka na Černém mostě
3. Jurkovičova rozhledna
4. Velká Deštná
5. Kobylí vrch
6. Štěpánka
7. Salaš
8. Milada
9. Rozhledna na Vysoké
10. Špulka
Rozhledny v ČR
Jaké rozhledny stojí za vaši návštěvu? Článek postupně doplňujeme a dopisujeme. Pokud budete mít nějaký tip nebo fotky, určitě nám napište.
Petřínská rozhledna vám naskytne neuvěřitelný pohled
Jak už jsme psali, za výstavbou stojí Český klub turistů. Základna celé věže je v nadmořské výšce 324 m. Jak vysoká je Petřínská rozhledna? Celkovou výšku má 65,5 metrů, vy se na horní plošině dostanete do výšky 55 metrů. Z jejího vrcholu získáte nepopsatelný výhled na Prahu. Ve večerních hodinách je navíc nádherně nasvícená, takže ideální k romantickým procházkám.
Nezapomeňte prozkoumat zrcadlové bludiště, Strahovský klášter, Hladovou zeď, Letohrádek Kinských nebo Štefánikovu hvězdárnu. Samozřejmostí je lanová dráha, která vás k rozhledně vyveze. Na jaře a v létě v místní zahradě rozkvétají nádherné růže. K odpočinku slouží nespočet umístěných laviček.
Vstupné
Dospělí - 150 Kč
Děti, studenti a senioři - 80 Kč
Děti do 6 let zdarma
Kdo je Interbohemia.cz?
Nabízíme chaty a chalupy v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!
Doubravka na Černém mostě
Méně známou rozhlednu najdeme na Černém mostě. Měří 20 metrů, takže se nahoru dostanete po 98 schodech. Z vrcholu na vás čeká pěkný výhled po okolí. Nejspíše vás překvapí vzhled, protože má Doubravka tři masité nohy z akátového dřeva.
Doubravka byla nominována na Českou cenu architektury 2020. V listopadu roku 2019 ji zapálili vandalové, naštěstí byla do konce roku opravena. Pokud se sem chcete vydat vlakem, vystupte na zastávce Praha-Kyje. Nejbližší autobusové zastávky jsou Nádraží Kyje a Kyje. Chůze od zastávek vám zabere cca 20 minut.
Vstupné
Zdarma
Jurkovičova rozhledna
Na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm najdete krásnou rozhlednu dosahující 32 metrů. Vy se dostanete do příjemných 19 metrů, ale i tak stojí za vaši návštěvu. Její vzhled zaujme hned na první pohled. Kovářská, klempířská a skoro všechna tesařská práce vznikla použitím starých technik a postupu, které dnes používá opravdu málokdo.
Jak se k rozhledně dostat? Na křižovatce u Eroplánu běžte k Valašskému muzeu v přírodě. Od parkovišti u muzea pokračujte přes dřevěný most a pak nahoru do kopce po zelené turistické značce. Cesta trvá přibližně 30 minut.
Vstupné
Dospělí - 40 Kč
Děti, studenti a senioři - 20 Kč
děti do 6 let zdarma
Rozhledna Velká Deštná v Orlických horách
Na vrcholu Velké Deštné se objevily dokonce dvě rozhledny. Původní rozhledna byla v roce 2003 zrekonstruována a o 7 let později zbourána. V roce 2019 už na místě stála zbrusu nová, dřevem (modřín) pokládá rozhledna z ocelové konstrukce. Měří 19 metrů a nabízí výhled na Bystřické hory, Králický Sněžník, Ještěd a Krkonoše. Její vzhled je poměrně dost netradiční, tak si ji určitě nenechte ujít.
U Jiráskovy horské cesty na vás čeká malá bouda, kterou spravuje horská služba. O víkendech vám nabídnou malé občerstvení a v jiné dny se zde můžete schovat před větrem, sněhem, deštěm nebo únavou.
Zajímá vás otevírací doba a vstupné? Rozhledna je otevřena po celý rok a vstup je zdarma.
(Rolf Dresden) CC BY-SA 4.0
Rozhledna Kobylí vrch
V obci Kobylí na jižní Moravě se nachází Kobylí vrch, což je kopec ve výšce 334 m n. m. Na vrcholu najdete přenádhernou a opravdu netradiční rozhlednu. Díky tomu, že je to vlastně kruhová rampa, je vhodná i pro vozíčkáře a rodiny s kočárky. Když se vám poštěstí, tak dohlédnete až na rakouské Alpy.
I přes svůj neobvyklý vzhled se úžasně hodí do okolní krajiny. O to se moc dobře postarali architekti J. Vojtěška a J. Rolečka v roce 2018 - je tedy poměrně nová. Cesta nahoru je ozvláštněna informacemi o obci, zaměřte se na podlahu. Rozhledna je zakončena skleněnou stěnou.
Vstupné
Zdarma
Štěpánka v Jizerských horách
Na vrchu Hvězda nad vesnicí Příchovice (obec Kořenov) stojí zajímavá kamenná rozhledna Štěpánka. Tuto novogotickou stavbu najdete ve výšce 958 m n. m. Název Štěpánka je odvozen od arcivévody Stephana. Kníže Kamil Rohan mu ji při návštěvě vrchu chtěl věnovat, a tak začal v roce 1847 s výstavbou. Bohužel se Stephan musel o rok později vrátit zpět do Uher, tudíž Rohan stavbu nedokončil.
Celých 40 let se nic nedělo. O rozestavěnou rozhlednu se staral horský spolek a příchozí turisté. Místo totiž nabízí úžasný výhled na východ a západ slunce. Naštěstí ji spolek nakonec získal a za 4 roky tu vyrostla 24 m vysoká kráska. V roce 1892 se stala oblíbeným místem všech příchozích.
Z vrcholu se vám otevře výhled na západní Krkonoše a Jizerské hory, údolí Desné a Kamenice a horské chalupy. Na vrcholu rozhledny Štěpánka je webkamera - webkamera 1 a webkamera 2.
Vstupné
10 kč
Rozhledna Salaš vypadá jako dvě sedmičky
Pokud zavítáte do Zlínského kraje, určitě si naplánujte výlet na rozhlednu Salaš. Rozhledna s výškou 21 metru zaujme hlavně svým vzhledem. Základ stavby tvoří dvě různě velké sedmičky zakleslé do sebe. Povrch je obložen dřevem z modřínu.
Na vrchu každé sedmičky najdete plošinu vhodnou k poznávání krás z jiné perspektivy. Nachází se ve výšce 15 a 20 metrů. Její neobvyklý design jí dokonce v roce 2015 získal 2. místo v soutěži rozhleden, kterou pořádá Klub přátel rozhleden.
Myšlenka na stavbu nevzešla od obce či města, ale od soukromého investora, který chtěl kopec nad vesnicí Salaš zpříjemnit. Jeho návrh se neobešel bez menších úprav a to protáhnutí celé rozhledny do výšky, vyškrtnutí zastřešení a změny zábradlí ze skleněného na ocelové.
Vstupné
Zdarma
Z Milady dohlédnete opravdu daleko
Obrovská, 30 metrů vysoká soukromá věž byla postavena bez finančních prostředků v roce 2017. Milada se vypíná těsně nad Orlickou přehradou (pod vrcholem Krchov) ve výšce 487 m n.m.
Ze 2 kruhových plošin poskytne výhled na Orlické jezero, rozhledny Veselý vrch a Besedná, Kamýk, Makovou horu. V případě krásného počasí je možné zahlédnout i Šumavu s Boubínem.
K rozhledně se dostanete z Předního Chlumu, který se nachází na vysokém kopci nad vodní nádrží Orlík. Po přejezdu přehrady stoupáte do strmého kopce směrem na Milešov a po dvou kilometrech odbočíte vlevo. Úzká asfaltová silnice o délce 2200 m nejprve mírně, pak prudce stoupá do maličké osady. Za posledními domy, těsně před parkovištěm, odbočíme vlevo kolem zdi a po kamenité cestě do kopce dojdeme 300 metrů k rozhledně.
V dubnu a červnu je otevřeno od 10 do 18, v červenci a srpnu od 10 - 19 a v září a říjnu se zkracuje otevírací doba na 10 až 17 h.
Vstupné
Za vstup zaplatíte 50 Kč.
Rozhledna na Vysoké u Kutné Hory
Už samotná Kutná Hora stojí za výlet. Pokud si toto nádherné historické město plánujete prohlédnout, nezapomeňte se podívat ani na okolní přírodu z nedaleké rozhledny na Vysoké (471 m. n. m.), která se nachází poblíž obce Miskovice. Jedná se o nejvyšší bod v okolí Kutné Hory.
Na samotnou rozhlednu si vyšlapete 144 schodů a dostanete se tím do výšky 25 metrů. Výhled na okolí je tak opravdu úchvatný.
Za příznivého počasí dohlédnete ze severního směru až na Krkonoše a na Ještěd. Prohlédnout si můžete také celé střední a východní polabí, například Poděbrady, Pardubice a samozřejmě tok Labe. Středozápadní pohled vám nabídne vyhlídku České středohoří včetně hory Říp.
Východní směr nabízí pohled na zříceninu Lichnice a Chotěbořsko. Jižní pohled nabízí vyhlídku na Posázaví.
K rozhledně dojedete autem po polní cestě od obce Mezholezy, ale můžete si dopřát i přibližně kilometrovou procházku z Miskovic.
Rozhledna je přístupná pouze za příznivého počasí a to v květnu, červnu a září o víkendech od 11 do 17 hodin. V červenci a srpnu můžete rozhodnu navštívit od úterý do neděle a otevírací doba se prodlužuje o hodinu, do 18:00.
Rozhledna Špulka
Na Benešovsku, poblíž Lbosína, se nachází jedna z architektonicky velmi zajímavých rozhledem. Dřevěno-ocelová Špulka od architektky Ivety Torkoniakové se ční na vrcholu kopce Březák (530 m. n. m.) a na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 metrů vede 150 schodů.
Ze Špulky můžete za dobrého počasí spatřit dokonce i Sněžku, ale úchvatný výhled a zajímavá architektura nejsou jediné zajímavé atrakce, které Špulka.
V samotném areálu rozhledny si můžete projít také interaktivní naučnou stezku s 21 panely, která vás provede historií i současností tohoto regionu.
Pokud se nacházíte na Benešovsku nebo do mikroregionu CHOPOS plánujete letos vyrazit, rozhledna Špulka je místem, které rozhodně stojí za návštěvu.
Přečtěte si také:
České zoo aneb jakou navštívit? Poradíme