Nejoblíbenější cyklotraily v ČR

Milujete kolo a rádi s celou rodinou objíždíte celou Českou republiku? Nebo naopak nemáte tolik zkušenosti a hledáte pěknou cyklotrasu? V našem článku jsme vám sepsali ty nejoblíbenější trasy po ČR.

Cyklostezky v Libereckém kraji

Bikepark Tanvaldský Špičák

Bikepark Tanvaldský Špičák nabízí modrý flowtrail s alternativní červenou trasou v horní polovině. Tyto singletraily s upraveným povrchem a klopenkami vedou lesem na svazích Tanvaldského Špičáku. Traily začínají na vrcholu a končí u lanové dráhy, s celkovou délkou cca 8 km.

Zdroj: www.skijizerky.cz

Traily

- Modrý: širší, hladký povrch, hravý, středně obtížný.

- Červený: užší, hladký povrch, částečně kamenitý, hravý, středně obtížný.

- Černý: obtížný, částečně kamenitý, technický.

Stezky jsou vhodné pro širokou cyklistickou veřejnost včetně zručných dětí i zkušených bikerů. Nahoru se dostanete lanovkou (od pátku do neděle mezi 10 – 17 hodinou) nebo po silnici z Albrechtic. K dispozici je také půjčovna kol.

Celodenní aktivita by měla být něčím odměněna. Sladkou odměnou může být ubytování v pohodlné chatě nebo chalupě v srdci Libereckého kraje.

Cyklostezky v Jihomoravském kraji

EuroVelo 9

Jantarová stezka je jednou z nejstarších obchodních cest. Cyklotrasa EuroVelo 9 spojuje Balt s Jadranem a vede přes horské oblasti Jeseníků, pokračuje přes Litovelské Pomoraví do Olomouce, kde se napojuje na Moravskou stezku směrem na Břeclav.

Zdroj: www.eurovelo.cz

Cestou projedete Moravským krasem, navštívíte jeskyni Macocha a zastavíte se v Brně. Před hranicemi vás okouzlí Mikulov a Lednicko-Valtický areál. Alternativou je cyklostezka Brno – Vídeň.

Moravská jantarová stezka se pyšní památkami UNESCO, jako jsou Olomouc, Brno a Kroměříž. Na Moravě najdete pevnosti jako Buchlov, Helfštýn a Hukvaldy a přírodní krásy sahající od Pradědu až k soutoku Dyje a Moravy. EuroVelo 9 měří 1930 km a v Česku začíná v Jeseníkách, pokračuje přes Olomouc a vede do Jihomoravského kraje.

Milujete Jihomoravský kraj? My také. Proto bychom vám doporučili si pronajmout jednu z klasických chat nebo chalup a pořádně si užít vše, co kraj nabízí.

Moravská stezka

Moravská stezka nabízí 304 kilometrů cyklistického zážitku od česko-polského pomezí v Jeseníkách až po jižní Moravu. Trasa začíná u Mikulovic, pokračuje přes lázně Jeseník, Lipová-lázně a Ramzovou (nejvyšší bod stezky 763 m n. m.), a vede k řece Moravě u Hanušovic. Následuje průjezd přes Šumperk, Zábřeh a Litovelské Pomoraví s meandrujícím tokem řeky a lužními lesy, až do hanácké metropole Olomouce.

Z Olomouce vede cesta úrodnou krajinou Hané do Kroměříže, známé jako hanácké Athény, s Arcibiskupským zámkem a zahradami zapsanými na seznamu UNESCO. Dále pokračuje podél Baťova kanálu až do Uherského Hradiště, srdce Slovácka, kde lze zažít místní veselý folklór. Trasa pak směřuje přes Strážnici a Hodonín do Břeclavi, odkud se před soutokem Moravy a Dyje odklání k zámečku Pohansko v Lednicko-valtickém areálu, rovněž zapsaném na seznamu UNESCO.

Celá trasa byla dokončena na podzim 2017 a je dobře označena a zaznamenána v mapách, což usnadňuje její plánování. Realizace jednotlivých etap byla finančně podpořena Státním fondem dopravní infrastruktury a Olomouckým krajem, což zajišťuje bezpečné a komfortní cyklostezky pro všechny milovníky cyklistiky.

Stezka je opravdu dlouhá, takže záleží pouze na vás, kde se ubytujete, ale mezi vhodné lokality patří chaty a chalupy v Jeseníkách, na jižní Moravě a v Olomouckém kraji

Cyklostezky v Pardubickém kraji

Podél Opatovického kanálu

Regionální svazek obcí Bohdanečsko nabízí více než 100 km značených cyklotras s informačními tabulemi a odpočinkovými místy, které se kříží s pěšími turistickými trasami a naučnými stezkami.

Trasy "Podél Opatovického kanálu" vás provedou rovinatou krajinou plnou rybníků, písníků a lužních lesů. Osm tras o celkové délce 120 km je ideální pro nenáročné cyklistické výlety, poklidné procházky nebo jízdu na koni. Aktualizovanou mapu cyklotras "Podél Opatovického kanálu" získáte v informačním centru v Lázních Bohdanči.

V létě se můžete osvěžit koupáním u Stéblové v písníku Malá Čeperka, v kempu v Břehách nebo na písnících v Černé u Bohdanče a v Mělicích. V Dobřenicích stojí za návštěvu zámecký park a jezdecká škola.

Pardubice už od 16. století vyrábí oblíbenou pochoutku perník, ale to není jediné, čím si vás získá. Příroda, památky a ubytování v chatě nebo chalupě vás určitě také ohromí.

Cyklostezky v Ústeckém kraji

Labská stezka

Labská stezka je jednou z nejoblíbenějších dálkových cyklotras v Evropě, částí sítě EuroVelo, o které jsme psali o kus výš. Táhne se od pramene Labe v Krkonoších až k Severnímu moři, nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků, ideální pro dlouhé cyklodovolené. Prochází Českým Švýcarskem, Polabím a Krkonošemi, kde se setkáte s romantickými městy, historickými památkami a moderní architekturou.

Zdroj: www.labskastezka.cz

Na Labské stezce můžete ochutnat místní labská vína a česká piva, navštívit přírodní koupaliště, aquaparky, skanzeny, ZOO, nebo se projet lodí či turistickým vláčkem. Český úsek má 380 km, případně dalších 80 km při odbočce do Prahy. Trasa je značená jako cyklotrasa CT 2 a částečně i logy EuroVelo 7 a 4. Povrch je většinou asfaltový a snadno sjízdný, což činí stezku vhodnou pro všechny věkové kategorie včetně rodin s dětmi.

Labská stezka je vhodná i pro in-line brusle na některých úsecích, například mezi Bad Schandau a Děčínem nebo mezi Kuks a Hradcem Králové. Značení trasy začíná ve Vrchlabí a končí u pramene Labe, s možností využít lanovky na Žalý a Medvědín pro pohodlnější přístup. Trasa nabízí krásné výhledy a je ideální pro objevování krás české krajiny.



Inspirujte se oblíbenými chatami