TOP naučné stezky v srdci české přírody

Touláte se s dětmi ve volném čase přírodou a nasáváte energii? V našem článku se dozvíte, jaké naučné stezky stojí za to a co se na nich dozvíte. 

Naučné stezky v Libereckém kraji

Panská skála

Panská skála, známá také jako Varhany, je pozůstatkem čedičového návrší u Kamenického Šenova. Tato přírodní památka je proslulá díky pohádce Pyšná princezna a proto zde vznikla 3 km dlouhá Stezka Pyšné princezny. V 18. století zde byl lom, kde se objevily pěti až šestiboké čedičové sloupce vysoké až 15 metrů, připomínající píšťaly varhan. Dnes je Panská skála národní přírodní památkou a nabízí krásný výhled na Kamenický Šenov a okolí. Pod skálou je jezírko vzniklé těžbou.

Panská skála je unikátním příkladem sloupcové odlučnosti čediče, vzniklé při tuhnutí magmatu před 25 miliony lety. Sloupce jsou vějířovitého tvaru a dosahují délky až 12 metrů. Původně se zde těžil čedič pro export do zahraničí, především do Nizozemí. Zachování Panské skály se zasloužila řada osobností v čele s Josefem Emanuelem Hibschem.

Zdroj: kamenicky-senov.cz

Panská skála se nachází na okraji Kamenického Šenova, odkud je to k útvaru z parkoviště asi 1,5 km. K místu vede několik turistických tras a cyklostezka Varhany. Skála je volně přístupná po celý rok a v její blízkosti se nachází informační centrum. Panská skála si zahrála v několika filmech, včetně Pyšné princezny. Další podobné čedičové útvary najdete na Zlatém vrchu, na Karlovarsku nebo na Ústecku.

Najděte si ubytování v Libereckém kraji a pronajměte si krásnou chaloupku. Naše nabídka je dostatečně bohatá, takže si z ní vybere dvojice i velká rodina.

Naučné stezky v Jihomoravském kraji

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí

Na konci Znojemské přehrady, na výrazném ostrohu nad řekou Dyjí, se nachází dřevěný vyhlídkový altán se zábradlím. Tento altán nabízí nádherný výhled jak směrem k masivu Býčí skály, tak ke Znojmu. K altánu vede zeleně značená turistická cesta z Gránického údolí přes Hradiště a dál na Andělský mlýn zpět do Znojma, kterou lze absolvovat pěšky i na kole.

Zdroj: znojmoregion.cz

Podle pověsti zde v roce 1683 polský král Jan III. Sobieski sledoval přechod svých vojsk přes Dyji na cestě na pomoc obležené Vídni. V roce 1892 zde Znojemská sekce Rakouského turistického klubu postavila dřevěný pavilon, který sloužil do konce první světové války.

Roku 1922 Spolek německých turistů a Klub českých turistů postavili nový altán nedaleko původního místa. Tento altán, známý jako Králův stolec, prošel v roce 2013 kompletní opravou a stal se oblíbeným místem pro odpočinek s krásnými výhledy.

Jihomoravský kraj patří k těm nejoblíbenějším. Proto doporučujeme si zarezervovat krásnou chatu ještě dnes a na nic příliš nečekat.

Naučné stezky v Pardubické kraji

Údolí Moravské Sázavy

Údolí Moravské Sázavy, táhnoucí se mezi Výprachticemi a Albrechticemi, je oblíbenou turistickou destinací na Lanškrounsku. Tato oblast je známá svou přírodní krásou a bohatou historií. Návštěvníci zde mohou objevovat středověkou štolu a rýžovat české granáty na trase dlouhé více než deset kilometrů.

V roce 2004 byla otevřena naučná stezka Údolí Moravské Sázavy, která začíná u výprachtické pily a končí poblíž parkoviště a autobusové zastávky "Albrechtice, konec". Stezka má délku 5,6 km a je vybavena šesti informačními panely, které poskytují návštěvníkům informace o historii regionu, životě v lesích, geologii, vodním prostředí, zoologii a botanice.

Zdroj: lanskroun.eu

Pro cyklisty jsou zde připraveny dvě cyklotrasy s označením 4222 a 4223, vedoucí podél horské bystřiny. Na trase se nachází odpočívadlo U drtiče, kde si můžete odpočinout u ohniště nebo si děti mohou hrát na prolézačkách a houpačkách.

Pardubický kraj si vás získá nejen perníkářským řemeslem, skrývá toho mnohem víc. Abyste měli dostatek času, pronajměte si ubytování v pohodlné chalupě nebo chatě.

Naučné stezky ve Středočeském kraji

Naučná stezka Kazilka

Dne 8. července 2023 byla slavnostně otevřena naučná stezka Kazilka. Tato stezka začíná na západním okraji Čisté a vede historickou alejí ovocných stromů, která byla obnovena na počest místního rodáka a známého ovocnáře Františka Herlese. Trasa má délku dva kilometry, přičemž cesta zpět do Čisté je stejně dlouhá.

Zdroj: cista-obec.cz

Stezka obsahuje 14 interaktivních a naučných panelů, které atraktivním způsobem představují přírodu a historii tohoto kraje. Na trase jsou pro pohodlí návštěvníků umístěna dvě krytá odpočívadla. Na konci stezky, u rybníka Kazilky, je připraveno ohniště, kde si můžete opéct špekáčky. Celkově je procházka nenáročná, pouze sestup do údolí Javornice je spojen s mírným a postupným převýšením.

Stezka je ideální pro rodiny s dětmi i seniory, kteří si chtějí užít klidnou a poučnou procházku v krásné přírodě.

Středočeský kraj je opravdu rozlehlý, nejde ho objevit jen za víkend. Proto si pronajměte chatu nebo chalupu alespoň na týden a každý den objevte něco nového. Ať už je to památka, naučná stezka nebo přírodní úkaz.

Naučné stezky ve Karlovarském kraji

Naučná stezka kolem Kladského rybníka vás provede malebnou oblastí Tajga a nabízí 1600 metrů dlouhou trasu, která začíná poblíž parkoviště na Kladské. Cesta pokračuje po písčitém povrchu a přes dřevěné můstky typické pro rašeliniště, což ocení zejména děti. Trasa je rovinatá a pohodlná, s osmi informačními panely, které vás seznámí s místní krajinou a rašeliništi. Naučná stezka byla otevřena v roce 1977 a vede kolem historického loveckého zámečku, který zde nechal vybudovat kníže Schönburg-Waldenburg.

Vstup na stezku je u loveckého zámečku v osadě Kladská a končí asi 250 metrů od osady. Stezka je snadno dostupná autem, autobusem z Mariánských Lázní nebo pěšky po značených turistických trasách. Pro návštěvníky je připravena i bezbariérová část stezky, která je přístupná invalidním vozíčkářům. Na trase jsou odpočívadla a vyhlídková místa, kde si můžete užít pohled na krásnou přírodu. Stezka není fyzicky náročná a nevyžaduje žádné speciální vybavení.

Zdroj: marianske-lazne-info.cz

Kromě krásné přírody vás na stezce čeká i mnoho zajímavých informací na osmi zastávkách. Dozvíte se o ochraně Slavkovského lesa, historii osady Kladská, místní fauně a floře, minerálních pramenech a historii těžby cínu. Stezka vás tak nejen provede přírodními krásami, ale také vám poskytne bohaté informace o tomto unikátním koutě České republiky.

Kladská stezka je opravdu nádherná a dozvíte se na ní spoustu zajímavých informací. Abyste si pořádně odpočinuli, pronajměte si v Karlovarském kraji chatu nebo chalupu.



Inspirujte se oblíbenými chatami