Tipy na výlety po Vysočině pro rodiny a páry
Vysočina je sice známá pro své typické pokrmy, ale to rozhodně není vše. V kraji najdete mnoho zámků, hradů, nádherných měst a taky unikátní strašidelný zámek? V článku vám představíme několik tipů na rodinný výlet.
Vysočinu si rozdělte do několika dní
Nemusíme vám snad říkat, že za den Vysočinu 100% nestihnete prozkoumat. Místo jednodenního výletu se tu zastavte alespoň na víkend. Zarezervujte si svou chatu nebo chalupu už dnes. Nebudete litovat, protože je tu opravdu skoro nekonečné množství aktivit, které budou bavit vás, děti, kamarády, …
Do května 2001 se kraj nejmenoval Vysočina, ale Jihlavský kraj. Změna názvu nastala v roce 2011. Je to 5. největší kraj v České republice. Zároveň nabízí 3. nejmenší hustotu zalidnění, což znamená hodně klidu, pohody a relaxu.
Prvně klášter, pak zámek Žďár nad Sázavou
Mezi zajímavost patří to, že to nebyl vždy zámek. V roce 1252 byl postaven jako cisterciánský klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie a osady Žďár. V 17. a v 18. století klášter zažil rozsáhlé požáry. Po prvním požáru byl povolán architekt Jan Blažej Santini-Aichel, sochař Řehoř Theny a malíř Michael Willmann, aby společně klášter obnovili. Během obnovy se vybudoval kostel svaté Markéty. Po druhém požáru Josef II. klášter zrušil. Jádro objektu tvoří opatská budova. Samotný konvent je gotický a hospodářská budova barokní.
V roce 2015 se vybudovalo Muzeum nové generace. Získalo ocenění nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Samotné muzeum je klíč k pochopení celého areálu, proto při výkladu dávejte pozor.
Nad řekou Sázavou vás čeká dominanta města
V Ledči nad Sázavou najdete nad řekou Sázavou krásný středověký Ledečský hrad. Stavba svým dominantním umístěním zaujme každého návštěvníka.
Při cestě na hory nezapomínejte na pojištění, které Vás ochrání při úrazu.
Hrad, věž, východní palác a parkány se postupem let proměňovaly do gotického, renesančního a barokního stylu. Horní nádvoří zdobí 32 metrů vysoká raně gotická věž. Přístup na hrad vede přes kamenný most z 19. století. Dohlédnete z něj až na parkány, což je prostor před hradbami. Jižní parkán skrývá altánek se sgrafitovou (=obrazce na zdi, které vznikly škrábáním dvou různě barevných omítek) výzdobou.
Na návštěvníky čekají 3 prohlídkové okruhy
1. Muzejní okruh
2. Muzeum Jaroslava Foglara
3. Dětský okruh
Město jako z pohádky
Telč v návštěvnících vyvolává pohádkové pocity. Pověsti praví, že bylo založení proběhlo už na konci 11. století. Nachází v půlce cesty mezi Prahou a Vídní. Věhlas města narostl s příchodem železnice na konci 19. století. O městu se však mluvilo už na začátku století.
Náměstí se otevírá dvěma bránami a je chráněno třemi rybníky (Štěpnický, Ulický a Staroměstský). Jádro města se v roce 1992 zapsalo na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Další významná památková zóna je Staré Město. Mezi důležitá místa spadá také synagoga, židovský hřbitov, bývalá jezuitská kolej, kaple sv. Karla Boromejského a podzemí pod měšťanskými domy.
Telč se díky svému vzhledu objevila v hodně filmech. Vidět ji lze třeba zde:
● Z pekla štěstí
● Až přijde kocour
● Pyšná princezna
● Jak se budí princezny
● Kouzelný měšec a Bathory
Třebíč - židovská čtvrť, synagoga, hřbitov
Třebíč leží na strategické poloze na řece Jihlavě, díky čemuž je spojena se zajímavou historii. To bohužel negativně ovlivnila česko-uherská válka a spousta požárů.
Jaké významné památky Třebíč skrývá? Například farnost Třebíč s bazilikou sv. Prokopa (na seznamu UNESCO) a židovskou čtvrť se 123 dochovanými domy, 2 synagogami a hřbitovem. Třebíčský hřbitov nemá v České republice konkurenci. Je tu přibližně 1000 hrobů.
Karlovo náměstí zdobí sousoší sv. Cyrila a Metoděje. Prohlédněte si i funkcionalistickou Fuchsovu spořitelna z první poloviny 20. století. Moc pěkná nástěnná výzdoba na vás čeká u Malovaného a Černého domu.
Pojďte se bát
Pivovar se sýpkou z 16. století se díky majitelům proměnil ve strašidelný zámek Draxmoor. Poslední majitel z rodu Mitrovských vlastnil kromě pivovaru i zámek (dnešní ZŠ) a zámecký park. V roce 2001 500 let starý pivovar odkoupil pan Šikl a přestavěl ho hororové místo plné kouzel, strašidel, magie a unikátních zážitků.
Bavit vás bude výtah se děsivými efekty, unikátní 3D kino u staré čarodějnice, muzeum legend z Vysočiny, zámecké nádvoří s domečkem na kuřích nožkách a sošky pohádkových postav.
Návštěva zvládnete i s dětmi. Ujistěte se, že jsou děti spíše nebojácné. Návštěva by se mohla proměnit v neštěstí.
Za dospělého zaplatíte 235 Kč a za dítě 160 Kč. Rodinné vstupné stojí 630 Kč.
Zoo Jihlava
Všichni milovníci zvířat musí zavítat do přenádherné ZOO Jihlava! Vás i děti ohromí a překvapí volně pobíhající drápkaté opičky tamaríni pinčí. Další zvířata žijí poměrně volně, což zajistí nevídaný zážitek. Projděte si 16 krásných expozic.
Pro děti je připraven tobogán, lanovka, lezecká stěna, prolézačky a robustní dřevěná loď Noemova archa. Jako v mnohých zoo, i zde najdete rozkošné kozy kamerunské.
Chybu neuděláte, když vyzkoušíte komentované krmení, zážitkové programy a procházku s průvodcem nebo zoologem. Úžasné jsou i letové ukázky s dravci a sovami.
Přečtěte si také:
Tipy na výlet s dětmi v Karlovarském kraji
Kam vyrazit v Českém Švýcarsku? 4 tipy na výlet
Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČR