Nejkrásnější tipy na výlety po Českém středohoří
CHKO České středohoří se rozprostírá na severu Čech a vede kolem obou břehů dolního toku české části Labe. Má rozlohu 1063 km2 a na první pohled upoutá svým reliéfem tvořeným zvlněným pásem doplněný o kužely a kupy sopečných vyvřelin. Na těch často stojí zříceniny středových hradů. Přemýšlíte, kam na výlet Českém středohoří? To vám poradíme v článku.
Znáte přezdívku "Kosmické hory"?
České středohoří nabízí nezapomenutelné výhledy na malebné tvary krajiny plné kopců neboli lávových sopouchů, zřícenin, luk a polí, které dohromady tvoří mozaiku přírodních krás a klenotů.
Základní informace o Českém středohoří jsou
● nejvyšší horou je Milešovka (837 m)
● zabírá dohromady 1265 km², ale skoro 85 % patří pod CHKO
● probíhala zde ta nejmohutnější sopečná aktivita v ČR
● mezi obcí Leská a Staré je pahorek, kde se jako na jednom z míst v ČR nachází český granát
Baví vás historie a rádi se v ní nejen vzděláváte, ale taky se chcete obohatit i vizuálně? To máte štěstí, protože hradů a zámků je v Českém středohoří poměrně dost. Doporučujeme zde strávit minimálně víkend a oblast s celou rodinou důkladně prozkoumat. Abyste si odpočinuli a zažili neuvěřitelnou pohodu a klid, najděte si u nás ubytování přímo v Českém středohoří. V chatě, chalupě, vile, apartmánu, s bazénem nebo s možností přijet i s pejskem. To vše je u nás možné!
A jaké zámky a hrady navštvít? Zkuste třeba
● Hazmburk
● Hněvín
● Střekov
● Veltrusy
● Libochovice
● Bezděz
● Benešov nad Ploučnicí
Jak vznikaly krásy Českého středohoří a tvoří ho opravdu sopky?
Lidé si myslí, že jsou strmé homole kopců vyhaslé sopky, to ovšem není úplně pravda. Jedná se o lávové sopouchy, kterými rozžhavené magma pronikalo na dno moře a tam se usazovalo. Poté, co moře ustoupilo a sedimenty začaly odpadat, se odkryly kosmické hory.
Autor foto: Lucie Beranová
Majestátní Házmburk
Zřícenina gotického hradu Házmburk je symbolem dolního Poohří. Spolu s Milešovkou vytváří nezapomenutelnou kulisu této oblasti. Zřícenině dominují dvě majestátní věže a díky svému poměrně zachovalému stavu patří Házmburk k jedním z nejnavštěvovanějších památek Ústeckého kraje.
Je to jednak díky nádhernému výhledu, který se z hradních věží nabízí a také proto, že se na hradě pravidelně pořádají společenské akce. Por návštěvníky hradu jsou připravené zajímavé prohlídky, kdy nejzajímavější je Hradozámecká noc na hradě Házmburk.
Labské údolí
Labské údolí se nachází mezi Děčínem a státní hranicí s Německem. Hranice tohoto území je tvořena skalnatými hranami kaňonu a lesními porosty. V Labském údolí můžete navštívit nejnižší český bod Hřensko, které leží ve 115 m nebo naopak vystoupat na skalní věže až do výšky 447 m na Čertův hřbet.
Co nesmíte v Labském údolí vynechat je Porta Bohemica – brána do Čech, což je nádherný skalní kaňon. Za zastávku jistě stojí hrad Střekov, který byl postavený na mohutné skále na pravém břehu Labe. Celé Labské údolí je možné si projet na kole po postupně budované cyklostezce nebo ho projít po řadě turistických stezek.
Nabízíme chaty a chalupy k pronájmu v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!
Hromová hora Milešovka
Hora Milešovka je právem nazývána jako královna Českého středohoří. Je to díky jejím 837 metrům a také díky zajímavým rekordům. Jedním je například, že se jedná o největrnější místo v České republice, pouze 8 dní v roce je zde bezvětří. Druhým, že je na jejím vrcholu zaznamenáno nejvíce bouří v ČR.
Ten, kdo se chce dostat na vrchol této Hromové hory, se musí vydat pěšky. Výstupy na horu se lze zahájit z Černic nebo Bílého Újezdu. Na Milešovce je také meteorologická stanice spolu s observatoří, kde (nejlépe) ohlášení zájemci dostanou odborný výklad. Těšte se na ty nejkrásnější výhledy na České středohoří.
Vaňovský vodopád
Vaňovský vodopád najdete na Podlešínském potoce a patří k těm nejnavštěvovanějším v Českém středohoří. Může za to 12 metrová výška a to, že patří mezi dvoustupňové vodopády, kterých na našem území není moc.
Ideální návštěvou vodopádu je jaro, kdy taje sníh a vodopádem protéká velké množství vody, za vidění také stojí vodopád v zimě, kdy je zamrzlý.
Terezín je bývalá pevnost
Město Terezín bylo v 18. století postavené jako pevnost, ale lidé ho mají spojený především s tragickou dobou, kdy město sloužilo jako internační tábor pro židovské obyvatelstvo a jako přestupní místo pro deportaci do vyhlazovacích táborů.
V Památníku Terezín můžete vidět doklady o historii nacistických represivních zařízení a v menší míře také dějiny města Terezín před 2. světovou válkou. V památníku jsou sbírky jak písemných dokladů, tak i obrazového materiálu, trojrozměrných předmětů a uměleckých děl, které vytvořili přímo vězni.
Návštěva může být pro citlivější jedince nepříjemná, doporučujeme se rozhodnout, jestli je vhodné se sem vydat a zapátrat po poměrně děsivé historii.
Panská skála
Tato čedičová skála v Českém středohoří je mohutný skalní útvar a nejpopulárnější vulkanická památka v ČR. Protože je povrch uspořádaný do 5bokých a 6bokých sloupců přípomíná píšťaly a tím pádem lidé skálu překřtili na "Varhany".
Další zajímavosti je to, že se zde natáčela Pyšná princezna, takže vzhled skály je většině z nás povědomý nebo dobře známý. Krasomyla a princ Miroslav se zde schovávali před pronásledovateli.
Rozhodně neuděláte chybu, když si k 30 milionů let staré skále uděláte výlet a prohlédnete si ji zblízka. Ke skále je cesta volná a hned poblíž je placené parkoviště, zastávka autobusu Prácheň a zelená a žlutá turistická trasa.
Vrch Blšanský Chlum
Neovulkanický suk na jihozápadě ovlivnila těžba kamene a proto je tak rozeklaný. Během války spadal do vojenského prostoru a nebylo možné se sem podívat. Blšanský Chlum dodnes "zdobí" betonové a panelové plochy a cesty a tankové zákopy. Armáda lokalitu k výcviku využívala až do roku 1989.
Z vrchu je moc pěkný výhled do celého okolí, takže pokud se chcete podívat na celou krajinu, rozhodně si sem naplánujte výlet. Zajímá vás, jak je vysoký vrch Blšanský Chlum? Je to 293 m.
Přečtěte si také:
Průvodce nejkrásnějšími rozhlednami v ČR