Kam na výlet s dětmi v Libereckém kraji?

LiberecLiberecký kraj je jako hrníček plný přírodních krás, expozic a památek. Kam ale vyrazit, aby se to líbilo celé rodině? V dnešním článku vám prozradíme ty nejkrásnější výletní tipy. Od těch známých až po ty schované.

Liberecký kraj je maličkatý

Liberecký kraj je druhý nejmenší a nejméně zabydlený v ČR. Tvoří ho 4 okresy - Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily. Jeho krása spočívá v panenské přírodě a malebném prostředí. Protože je většina kraje hornatá, volí ji mnoho turistů jako svůj cíl. Nejvyšší bod je se svými 1435 m vrchol Kotel poblíž Harrachova. Chcete objevit kouzlo sklářského kraje i vy? Pronajměte si chatu v Libereckém kraji a zažijte kouzelný týden s celou rodinou a mazlíčkem i vy.

Jdeme na výšlap. Kam? No přece na Ještěd!

Ještěd se nachází 7 km od Liberce. Na vrcholu (1012 m n. m.) najdete hotel s restaurací, známý televizní vysílač a přírodní park (chráněné území má rozlohu 93 km2). Než se v 70. letech vysílač postavil, byl na vrcholu velký kříž. Existenci křížů na Ještědu lze dohledat až do roku 1737.

Ještěd

Hora je posetá křemencem, zrna větší velikosti mají dokonce namodralý nádech. Křemence s puklinami zas schovávají červené křišťály. Díky tomu jihozápadní svah nazýváme Červené skály. Ve středověku lokalita lákala hledače drahokamů, po kterých zde zůstaly krátké podzemní chodby (štoly). Nenechte si ujít ani místní vápenky, skalní brány a jeskyně, např. Liščí díru a Hanychovskou jeskyň.

Samotný 93m vysílač ve tvaru hyperboloidu měl v době postavení poměrně dost netradiční exteriér i interiér. Asi i díky tomu dostal tvůrce Karel Hubáček za vysílač prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Rozhledna Císařský kámen

V období 2009 až 2017 zde původně stála rozhledna o výšce 20 m. Bohužel dřevěná konstrukce nebyla dostatečně stabilní, takže se rozebrala a postavila nová. Aktuálně zde stojí o 3 metry vyšší rozhledna z kovu, která je dřevem pouze obložená. Na rozhlednu se dostanete různými cestami. Základním bodem je obec Milíře, kde na začátku obce odbočíte doleva na zelenou turistickou značku. Výstup je poměrně příkrý, takže si dávejte pozor a rozhodně nezapomeňte pevné boty s neklouzavou podrážkou

Viklající se balvan v Bedřichově

Je vaše duše dobrodružná a vyhledává adrenalin? Vydejte se k bedřichovskému viklanu, který stojí mimo vyznačené cesty, a tak ho nenajde každý. Dokonce je skrytý i pro některé obyvatele Bedřichovic. Každý, kdo od viklanu přinese otisk razítka, dostane v informačním centru Bedřichovice vzpomínkový náramek.

Co to vlastně je ten viklan? Skalní blok nebo balvan, který se skalního podloží dotýká pouze malou části a díky tomu ho lze “rozkývat”. To je také důvod, proč se název tak podobá slovesu “viklat”. Vždy jde o přírodní úkaz a vznik skrze zvětrávání, nikdy ne o přesunutý objekt.

Bedřichovský viklan je nedovyvinutý. Připomíná tvar kovadliny, stojí na velkém balvanu a má šířku 4,2 m, výšku 2 m a délku 4 m. Jak k viklanu? U rozcestí „U Kaufmannova buku“ se vydejte po asfaltové cestě po vyznačených šipkách.

Jablonec je brána Jizerských hor

Jablonec nad Nisou je populární díky dechberoucím skleněným výrobkům, jež široko daleko nemají konkurenci. Určitě si naplánujte návštěvu Muzea skla a bižuterie, kde se seznámíte s velmi zajímavými informacemi a historií města. Prvně se Jablonec využíval jako uhlířská osada, ale od 16. století se místní zaměřili na sklo, což se jim vyplatilo, protože se o výrobky dnes pravidelně zajímají zahraniční firmy. 

Muzeum skla a bižuterie

Zdroj: www.jablonec.com

Jak asi vypadá Jablonec z výšky? Prohlédněte si ho z radniční věže v centru města nebo z okolních rozhleden. 

Víte, že se Jablonec přezdívá “brána Jizerských hor”? Z rozhledny Bramberk totiž za dobrého počasí dohlédnete až na Sněžku, Černou horu, Bezděz a samozřejmě Ještěd.

Co vidět v České Lípě

Vodní hrad Lipý je sídlo s velmi zajímavou historii. Hrad sloužil jako cukrovar, zvonařská dílna a divadlo. Východní křídlo se věnuje v rozsáhlé expozici místní historii. Na hradě najdete i Centrum textilního tisku, kde si můžete prohlédnout expozici, vzorníky, formy a vyzkoušet současné i historické techniky textilního tisku.

Jsou vám blízké dějiny středověku? Zamiřte do archeologického muzea Šatlava. V bývalém městském vězení probíhá nádherná výstava, kde například zjistíte, jak a k čemu se v pravěku až po 20. století využívaly jeskyně. Dohromady tu je 5 expozic - vězeňský kout, virtuální prohlídka středověké České Lípy, zpřístupněné jeskyně Čech, Moravy a Slezska a expozice jeskynní archeologie a archeologie České Lípy.



Inspirujte se oblíbenými chatami