Kam na výlet na jižní Moravě s dětmi
Pokud milujete víno, pravděpodobně jste v minulosti Jihomoravský kraj již navštívili. Ať už s kamarádkami nebo kolegy, je to první místo, kam se jezdí za kvalitními vinicemi. My pro vás ale připravili další zajímavá místa, která oceníte hlavně při výletu s celou rodinou.
Základní informace o Jihomoravském kraji
Rozlohou (4. místo) i počtem obyvatel (3. místo) zajímavý Jihomoravský kraj láká k návštěvám místních památek, přírody a vodních aktivit. Dělí se do 7 okresů: Vyškov, Blansko, Břeclav, Hodonín, Brno-město, Brno-venkov a Znojmo. Skoro 60 % tvoří zemědělská půda, a co je příjemnější, víc jak 95 % vinic se nachází právě na jižní Moravě.
Ať už si chcete užít víkend se sklenkou v ruce nebo týden s rodinou po památkách a výletech, pronajměte si chatu v Jihomoravském kraji už dnes.
Zámek Lednice
Upřímně, není žádné překvapení, že je Lednice od roku 1996 na seznamu UNESCO. Tento naprosto unikátní zámek v historii sloužil jako reprezentativní budova, ve které se pořádaly oslavy, setkání a jiné společenské akce.
Původní gotická tvrz s dvorcem byla v 16. století Hartmannem II. z Lichtenštejna přestavěna na renesanční zámek, o století později se zámek přetransformoval na barokní sídlo ozvláštněné o luxusní rozlehlou zahradu a jízdárnu. To však ještě neodpovídalo aktuálnímu vzhledu, to až s pomocí Aloise II. z Lichtenštejna, který si přál vlastnit zámek vhodný ke zmíněným společenským akcím.
Díky tomu dnes můžete vidět unikátní dřevem obložené stěny, vyřezávané stropy a celkově elegantní exteriéry a interiéry.
Na výběr máte z 8 prohlídkových okruhů:
1. Reprezentační sály (základní okruh)
2. Soukromé apartmány (základní okruh)
3. Janohrad (základní okruh)
4. Dětské pokoje princezen a princů a Muzeum loutek Milana Knížáka
5. Grotta - umělá barokní krápníková jeskyně
6. Skleník
7. Minaret/Turecká věž
8 Sály minaretu
Pro děti doporučujeme zabalit si pár drobností, jako svačinu, pití, případě oblíbenou hračku do menšího batůžku, který mohou mít stále při sobě.
Moravské zemské muzeum
Toto brněnské muzeum získalo 2. místo hned ve dvou kategoriích a to nejstarší a největší česká muzejní instituce. Ve vlastnictví má více než 6 milionů sbírkových předmětů, což je opravdu neuvěřitelně mnoho.
Většina expozic se nachází na Zelném trhu v Dietrichsteinském paláci, ale po Brně existuje ještě dalších 11 míst, která vás seznámí s moravskou historií.
Dietrichsteinský palác nabízí 7 stálých expozic, kdy se většina zabývá historií Moravy - zaniklým životem, pravěkem, středověkem, Velkou Moravou, … Nesmíme zapomenout zmínit ani dočasné výstavy, zjistěte si, která je zrovna vystavená.
Vstupné se liší podle konkrétního místa a expozice. Z bezpečnostních důvodů není povolen vstup s kočárky.
Nabízíme chaty k pronájmu v České republice i na Slovensku. Najdete u nás různé typy ubytování, které vyhoví vašim potřebám. Prozkoumejte naše možnosti a rezervujte si svůj ideální pobyt ještě dnes!
Vodní nádrž Brno
Prýgl, Brněnská přehrada z roku 1940, slouží k letnímu osvěžení pro celou rodinu a v minulosti také jako zdroj pitné vody pro celé město. Dnes se voda bere z vrtů v Březové a z Vírské přehrady.
Na plážích a písčitých březích si lze odpočinout, slunit se a načerpat novou energii. Samozřejmě se můžete vydat i na vodu pomocí zapůjčené loďky nebo šlapadla. O kousek dál, u Sokolského koupaliště, je pěkný plážový volejbal.
Nesmíme ale zapomenout ani na turisty a cyklisty, které přitahují Podkomorské lesy s duby, lípami a buky až 200 let starými! Výlety po okolí jsou opravdu překrásné a potěší celou rodinu.
Aqualand Moravia
Dovolená daleko nebo se k moři vůbec nechystáte? Žádný problém. Aqualand Moravia nabídne tolik zábavy a aktivit, že nebudete vědět, co první vyzkoušet. Je zde 20 parádních atrakcí. Ne všechny jsou otevřeny po celý rok, ale v létě? To se připravte na kopec zábavy a hodiny aktivit. To samé platí o 15 bazénech - některé jsou pro děti, jiné relaxační. Největší je s 840 m2 Neptun Pool, ve kterém si lze zaplavat, užít si masážní trysky nebo vodní bar s alko i nealko drinky.
Padá na vás únava a stres? Zajděte do místního wellness a odpočiňte si při masáži, peelingu, zábalu či sauně. Po sauně se na 5 minut ochlaďte ve Sněžné jeskyni s reálným sněhem a teplotou okolo -1 °C. Potěší i Kneippovy chodníky, což jsou bazénky s teplou a studenou vodou. Slouží k prokrvení chodidel, zlepšení krevního oběhu a otužování.
Co se týká vstupného, za dítě od 6 let, studenta a seniora zaplatíte 599 kč a za dospělého 999 Kč. Vstupenky zakoupené minimálně 3 dny předem jsou pro dítě levnější o 100 Kč, pro dospělého o 200 Kč. Ubytovat se můžete nedaleko třeba zde.
CHKO Moravský kras, Punkevní jeskyně a propast Macocha
Přepadla vás chuť na výlet plný překvapení? Prozkoumejte dno Macochy v Moravském krasu, které se nachází v Punkevních jeskyních, což je přibližně 35 km od Brna. Ať to nemáte daleko, pronajměte si ubytování přímo v Moravském krasu, na výběr máte z tradiční chaty nebo chalupy.
Vezmeme si to postupně. CHKO Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti. Co to ale ten “kras” je? Je to soubor svérázných povrchových a podzemních tvarů vytvořených odvodňováním a chemickým rozpouštěním krasových hornin (např. vápence, dolomity, křída).
Tip: V zimních měsících se tepleji oblečte, zkuste výrobky z ovčí vlny, které jsou kvalitní a zahřejí když mají.
Na území najdeme minimálně 1100 jeskyní s různými doklady o bývalé společnosti a vyhynulém životě. A co zvířecí říše? Pohybuje se zde třeba sokol stěhovavý nebo rys ostrovid.
Macocha je se svou skoro 140m hloubkou největší českou a středoevropskou propastí svého typu. Prohlédnou si ji lze ze dvou můstků - horního a dolního. V roce 1723 se do Macochy jako první podíval mnich Lazar Schopper a motivoval tím ostatní badatele lokalitu prozkoumat. Pracoval zde například archeolog MUDr. Jindřich Wankel nebo jeho vnuk (a badatel) Karel Vítězslav Absolon.
Přestože si propast lze prohlédnout shora, mnohem více se o ní dozvíte zevnitř. Přemýšlíte, jak se tam dostat? Přes Punkevní jeskyně propojené s několik dalšími jeskyněmi, za zmínku stojí nejdelší česká jeskyně s názvem Amatérská jeskyně. Oproti naší jeskyni je mnohem více chráněná a návštěvy jsou velmi omezené.
V Punkevních jeskyních si užijete opravdu zajímavou prohlídku dómů, stalagmitů, komínů, krápníkové výzdoby a podzemní říčky Punkva. Při prohlídce se projdete a zároveň projedete na motorovém člunu. Samozřejmě se také vyslechnete pověst o Macoše.
Vstupné do jeskyní se pohybuje od 160 Kč po 320 Kč.