Kam zajít na houby + praktické rady

kam na houby v čr

Houbaření je národní sport. Češi v něm vynikají a prvenství jim jen tak někdo nesebere. Sbírají i ti, kteří houby nemají rádi. My jsme se rozhodli sepsat článek, ve kterém se dozvíte užitečné informace a na konci prozradíme pár zajímavých houbařských lokalit. 

Nenechte si ujít pořádného hřiba!

Sbírání hub je v České republice v podstatě závod. Kdo dřív přijde, ten dřív nasbírá. Abyste nemuseli cestovat moc dlouho, najděte si v konkrétním regionu ubytování a užijte si houbařský týden nebo víkend. Ráno si dáte dobrou kávu a vyrazíte s celou rodinou na houby. Pak je doma očistíte a v pěkné tradiční chaloupce nebo chatě připravíte. Smažené, obalované nebo pečené - to už necháme na vás!

Na webu můžete vyhledávat podle regionu nebo lokality. Z široké nabídky ubytování si vybere naprosto každý. Malá rodina i početná skupina kamarádů.

Vytrhnout nebo uříznout?

Jak správně sbírat houby? Problém, na kterém se neshodují ani houbaři, ani odborníci. Je lepší třeň odříznout nebo vykroutit? Teoreticky je lepší ji vykroutit, protože nepřijdete ani o kousek a navíc můžete zkontrolovat určovací znaky na spodní bázi třeně. 

Mnohem důležitější je, abyste se v lese chovali opatrně a místo po houbě lehce zahrabali.

Kde aktuálně rostou houby?

Nejaktuálnější a nejověřenější informace se vždy dozvíte od ostatních houbařů. Žádného neznáte? To nevadí, stačí si nějakého najít on-line. Nejaktivnější bývají facebookové skupiny, např. Kde rostou houby, Houby - a jejich momentální výskyt včetně lokality, Houby. Tyto tři skupiny jsou poměrně dost aktivní a najdete tam neuvěřitelné množství tipů, rad a fotek.

Dále vám pomohou stránky Nahouby.cz a Český hydrometeorologický ústav. ČHMÚ mapu s podmínkami pro růst hub pravidelně aktualizuje (je to kombinace srážek a následně vyšších teplot). Na předpovědi se podílí společně s odborníky z České mykologické společnosti. Tato mapa vám ukáže, jaká je pravděpodobnost výskytu hub a dá se podle ní velmi snadno získat přehled, jestli má vůbec smysl se o sběr pokoušet.

Pozor na počasí

Letošní podzim bude asi pořádně upršený a v některých lokalitách dokonce i nebezpečný. Vždy sledujte předpověď počasí a pravidelně ji kontrolujte. Déšť s sebou může přinášet mnoho problémů, např. podmáčenou půdu, ve které se stromy neudrží a padají. K dešti se také často připojuje silný vítr nebo blesky, což je ještě horší. To způsobuje nebezpečné padání větví. Za košík hub vám to nestojí, dávejte na sebe pozor a respektujte počasí.

Kam vyrazit na houby

A do jaké lokality se vydat na houby? Pamatujte, že pokud bylo sucho, houby nerostou ani na tom nejkouzelnějším místě. Jak rychle rostou houby? Houby se obvykle objeví cca 10 dní po vydatných deštích a teplém počasí.

Kde obvykle rostou houby?

▪️Mšeno (okres Mělník, ubytování Středočeský kraj)
▪️Voznice (okres Příbram, Středočeský kraji) 
▪️Rakovník (okres Rakovník, Středočeský kraji) 
▪️Kostelec nad Černými lesy (okres Praha, Středočeský kraj)
▪️Přelouč (okres Pardubice, ubytování Pardubický kraj)
▪️Šluknovský výběžek (okres Děčín, ubytování Ústecký kraj)
▪️Hrubá Skála (okres Český ráj, ubytování Liberecký kraj)
▪️Bedřichov (okres Blansko, ubytování Jihomoravský kraj)
▪️Jevišovice (okres Znojmo, Jihomoravský kraj)
▪️Karlova Studánka (okres Bruntál, ubytování Moravskoslezský kraj)
▪️Buchlovice (okres Uherské Hradiště, ubytování Zlínský kraj)
▪️Humpolec (okres Pelhřimov, ubytování Vysočina)
▪️Lipnice nad Sázavou (okres Havlíčkův Brod, Vysočina)



Inspirujte se oblíbenými chatami