Výlet na Pálavu je plný krásné přírody, hradů i vína

Když se řekne Pálava, někomu se vybaví lovci mamutů, někomu dobré víno, jinému krásná krajina, někomu Věstonická Venuše a dalšímu cyklostezky vedoucí mezi vinicemi. Všechno tohle a mnohem více nabízí právě Pavlovské vrchy.

Pavlovské vrchy nebo Pálava?

Na samém jihu Moravy se táhne vápencové pohoří Pavlovské vrchy, kterému se hovorově říká Pálava. Název pochází od vesnice Pavlov, který najdeme přímo na úpatí Pavlovských vrchů. Hřeben z druhohorního vápence vystupuje nad okolní nížinu, která patří k nejsušším oblastem v České republice, jako monumentální přírodní dominanta. Najdeme tu středověké zříceniny, několik přírodních rezervací s vzácnými rostlinami a živočichy i archeologické nálezy.

Výlet na kopec Děvín s výhledem do daleka 

Bíle svítící skály, pro Pálavu tak typické, patří masivu nesoucí jméno Děvín. Protáhlý hřeben Děvína má dva vrcholy:

●       Vyšší vrchol ve výšce 550 m n. m. s vysílačem

●       Nižší vrchol s Dívčími hrady

Výhled z kopce Děvín na Pálavu a vodní nádrž Nové Mlýny

Pokud se na něj vydáte za jasného počasí, uvidíte i na 40 km vzdálené město Brno a taky na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Mezi obcemi Klentnice a Dolní Věstonice vede naučná stezka Děvín, která je i červenou turistickou cestou. Na vrchol však z naučné stezky musíte odbočit po zelené.

 

 

Gotický Sirotčí hrádek s krutou pověstí

Další z kopců Pálavy nedaleko Klentnice nese název Stolová hora a nachází se na něm Sirotčí hrádek. Je to zřícenina gotického hradu. Z hradu, o kterém jsou dochované zmínky už z 13. století, se dochovala hradní zeď s okenním otvorem, zbytky paláce s třemi okenními otvory a další pozůstatky zdiva hradu. 

Zajímavost:

Jak vznikl název Sirotčí hrádek? Přečtěte si pověst o rytíři Čičošovi, který byl na hradě kastelánem a po narození syna neuposlechl povolávací rozkaz. Synkovi šel za kmotra komtur, který mu dal jméno Orphanus (“sirotek”) a po jeho narození dal Čičoše popravit, stejně jako téměř všechny obyvatele hradu, kdežto vdova zemřela žalem. Sirotka s sebou vzal komtur, když odjel. Ten, když se na hrad po čase vrátil, potkal starce, kterému se z neštěstí na hradě podařilo uniknout a ten mu pověděl, co se stalo s jeho rodiči. Orphanus z toho zešílel a prý po nocích jezdí na koni z hrádku na Turold.

Přírodní rezervace Turold plná vzácných živočichů

Máte dost zřícenin a láká vás změna? V přírodní rezervaci Turold severně od Mikulova je v lomu možné vidět vzácné druhy ptáků, stejně jako projít kolem několika desítek zvláště chráněných rostlin a dokonce tu narazíte i na pakudlanku

V systému jeskyní s 1650 metry chodeb s názvem Jeskyně Na Turoldu je významné zimoviště netopýrů. Kromě netopýrů se jeskyně může pochlubit krasovými útvary, které připomínají třeba květák. Celá tato oblast je i archeologickou a paleontologickou oblastí.

Pálavská archeologie není jen Věstonická Venuše

Všichni jsme se učili o Věstonické Venuši. Pálava patří k oblastem, kde nalezneme nejfrektovanější stopy lidských komunit. Může za to hned několik důvodů – vhodné klimatické podmínky, úrodnost půdy i výhodná poloha na pradávných komunikacích.

V archeoparku Pavlov se můžete přenést do paleolitického sídliště z doby lovců mamutů a dozvědět se něco více o životě našich prapředků. 

Vinice na Pálavě, v pozadí zřícenina hradu Děvičky

Prostor expozice se nachází na místě, kde skutečně bylo sídliště z období mladého paleolitu a díky tomu je možné vidět odkryté archeologické vrstvy přímo při návštěvě archeologického parku. Moderně pojatý architektonický objekt zvenku vypadá jako louka s bílými asymetrickými věžemi, které mohou evokovat skály na svazích Pálavy. 

Archeopark získal ocenění stavba roku 2016. Expozice je udělána atraktivně a láká jak na klasickou muzejní prezentaci nálezů z místní lokality či audiovizuální technologie, tak na experimentální archeologii.

Římané přinesli na Pálavu vinnou révu

Přehradní nádrž Nové Mlýny vzniklá v 80. letech má za následek dechberoucí pohled na jeden z ostrovů – osaměle na něm stojí kostel ze zatopené obce Mušov. Taková scenérie stojí za fotku. Nad nádrží se tyčí svahy Pavlovských vrchů, a i tady byla historicky významná lokalita. 

Kostelík v Nových Mlýnech

Zdroj foto: Dronpro.cz

Za markomanských válek tu bylo patrně výchozí místo pro římskou expanzi na Moravu. Stál tu velký vojenský tábor, kde byste našli i lázně. Navíc o Římanech na Mušově se říká, že do této oblasti přinesli pěstování vinní révy.

Pálava ve sklence vína 

Na Pálavu za vínem

Kraj vína o sobě dává vědět snad na každém kroku. Všudypřítomné vinohrady nelze přehlédnout. Jestliže se pohybujete místní vesnicemi, narazíte na množství vinných sklípků, a pokud se ubytujete přímo v Mikulově, víno vás také nemine. Vždyť z této oblasti pochází i odrůda, která se jmenuje Pálava

Z víru města se rychle dostanete výšlapem na Svatý kopeček, kde vás čeká ohromující výhled na krajinu. Tato oblast se kdysi využívala jako pastviny pro dobytek a církevní stavby, které tu nepřehlédnete jsou ze 17. století. Pokud na kopeček zavítáte v horkém počasí, pro osvěžení nevynechejte i nedaleký zatopený lom.

Pálava je jednoduše místo, které vás ohromí na každém kroku. Je jen na vás, jakým způsobem ji prozkoumáte – ať už se sklenkou vína v ruce, po stopách lovců mamutů, na kole nebo pěšky obdivovat místní přírodu – určitě to bude stát za to!

Přečtěte si také:

Hrady a zámky v ČR | Průvodce 2023

Nejkrásnější vodní nádrže v ČR

Kam vyrazit v Beskydech na výlet

 



Inspirujte se oblíbenými chatami