České zoo aneb jakou navštívit? Poradíme
Zoologické zahrady v ČR mají po světě opravdu dobrou pověst. Zvířata u nás prospívají. Dokonce se nám daří odchovat ohrožené druhy, což není vůbec lehké. Mrkněte na náš seznam a do nějaké zoo se vypravte. Nebo zvířatům pošlete finanční dar.
Obsah článku:
1. Zoo Praha
2. Safari Park Dvůr Králové
3. Zoo Olomouc
4. Zoo Brno
5. Zoo Zlín
6. Zoo Jihlava
7. Zoo Plzeň
8. Zoo Liberec
9. Zoo Chleby
10. Zoo Hodonín
Zoo Praha u Trojského zámku
Pražská zoo patří mezi ty nejkrásnější v ČR a Evropě. Zaměstnanci se tu starají o neuvěřitelné množství zvířat. Dokonce se jim tu velmi daří i množení zvířat, u kterých to není vůbec jednoduché. V roce 2021 se například narodilo mládě dikdika Kirkova. A nesmíme ani zapomenout na 2 mláďata pandy červené. Je to choulostivá šelma, jejíž chov je dost náročný. A v červenci se v zoo narodil velbloud dvouhrbý.
Zoo se o zvířata stará opravdu s láskou a pečlivostí. Na rozloze cca 50 ha najdeme více jak 5500 zvířat. O jejich blaho pečuje asi 250 zaměstnanců. Co se týká rozdělení, největší zastoupení mají ptáci (1900) a ryby (1200). Třetí místo obsadili savci a plazi.
Zavítejte do 14 pavilonů a prozkoumejte víc než 150 expozic. Celá zoo je opravdu nádherná. Letos dokonce slaví 90 let své existence. Na své si přijdou i děti, protože tu mají dětskou zoo, kde za 5 kč koupíte krmení pro některá domácí zvířátka a krmíte rovnou z ruky.
Pokud není ideální počasí na návštěvu, mrkněte na jejich youtube kanál. Přibývají na něj pravidelně zajímavá i roztomilá videa ze života v zoo.
Vstupné pro dospělé je 250 Kč, pro děti a studenty 200 Kč a pro rodiny 800 Kč. Pro prcky do 3 let je vstup zdarma. Chcete se podílet na chodu zoo? Kupte zvířatům stravenky. Již od 50 Kč můžete nasytit zvíře na celý den. A adopce? Tak ta je jedině vítaná (veškeré informace najdete na oficiálních stránkách).
Otevírací doba se odvíjí od měsíce. Vždy je otevřeno od 9 hodin, ale zavírá se různě - přes červenec srpen ve 21 hodin, květen červen 19 h, duben, září a říjen v 18 h.
Safari Park Dvůr Králové
Safari Park v Dvoře Králové slaví neuvěřitelných 75 let. Po celou dobu se tu zvířata těší dobrému zdraví a už přes 100 jich bylo vráceno zpět do africké přírody.
Foto: Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové
Zahrada spatřila světlo světa roku 1946 a o 20 let později se na její vrchol dostal Josef Vágner - známý přírodovědec, cestovatel, lesník, učitel a její nejdůležitější ředitel.
Během expedic (1967 - 1975) v Africe narazil na cca 3000 zvířat, která potřebovala speciální péči a hlavně ochranu před lovci. Zahrada jim to mohla poskytnout, a tak se dostala k nám do Čech. Díky tomu, že se jim u nás dařilo, začaly se zvětšovat výběhy, vytvářet vhodné výběhy a zaměřovat se na ještě luxusnější péči.
V roce 1989 se safari park otevřel veřejnosti, což bylo pro Josefa splnění jeho životního snu. V roce 2016 získal oficiální označení “kulturní památka”.
V zoo najdete dohromady 15 expozic a pavilonů hlavně na téma SAFARI. Vstupné vás v letním období (hlavní sezoně) vyjde na 240 kč pro dospělého, pro děti 3-15 let a studenty na 190 Kč a u rodin (2 dospělí a do 9 dětí) se ceny snižují na 210 Kč a 170 Kč. Pokud chcete ušetřit nakupte vstupenky online - ceník zde. Otevřeno je vždy od 9 hodin.
Zoo Olomouc na Svatém Kopečku
Původně byla olomoucká zoo jen malý zookoutek postavený v 50. letech minulého století ve Smetanových sadech. Vidět zde byli srnci, jeleni, bažanti a andulky. Mezi místními byl koutek opravdu hodně oblíbený, a tak se Krajský národní výbor rozhodl, že ho rozšíří. Přemístil se na dnešní Svatý Kopeček.
Zoo měla za dobu svého působení dvakrát namále, protože nevynášela dostatečný obnos peněz. Navíc si místní stěžovali na zápach. V 70. letech se v ČR rozmohl trend zoo, díky čemuž se ta olomoucká hodně rozrostla (medvědinec, pavilon šelem, vyhlídková věž, voliéra dravců) a z většiny připomínala její dnešní podobu.
Zoo nabízí asi 350 druhů fauny, což není vůbec málo. Přes 1700 kusů zvířat si můžete prohlédnout v 18 expozicích (např. africký pavilon, obří voliéra, pavilon pro levharty, ubikace pro malé šelmy, výběhy medvědů, vlků, psounů, klokanů, …). Pro milovníky výšek je k dispozici 32m vyhlídková věž, ze které dohlédnete až na Olomouc.
Zoo Olomouc najdete přibližně 10 km od centra Olomouce, na Svatém kopečku. Z hlavního nádraží k ní jezdí autobusy č. 11 a 111, cesta zabere asi 20 minut. Ze stanice je to pak ještě pár minut chůze. Hodí se i mapa zoo.
Vstupné se v sezóně pohybuje od 100 Kč do 140 kč. Parkovné vás vyjde na 70 Kč. Otevírací doba se mění podle konkrétního období, duben až srpen je otevřeno od 9 do 20. Poklady se ale zavírají již v 18.
Zoo Brno na Mniší hoře
Zoo Brno byla stejně jako Zoo Olomouc na začátku svého působení menší zookoutek. Byl otevřen v roce 1937 v Tyršově sadu. Bohužel ho o 4 roky později protektorátní úřad zrušil. Po konci války v roce 45 se spolek pro zřízení zoo obnovil. Následující 4 roky spolek hledal ideální místo pro výstavbu velké zoo. To se nakonec našlo a to kopec Mniší hora v Bystrci.
Horu do správy převzala Masarykova univerzita, aby zřídila botanickou zahradu, což znamenalo, že se spolek a unirzita museli dohodnout, že vedle ní vznikne i zoo. V roce 1953 se zoologická otevřela a 7 let získala celou Mnišskou horu pro sebe, díky čemuž se botanická zahrada musela přesunout jinam.
A protože se zoo daří, stává se také členem různých světových organizací, např. EAZA, IZE, WAZA a EARAZA. Aktuální ředitel je MVDr. Martin Hovorka, Ph.D.
Zoo Brno chová 2200 zvířat a (a z toho 400 druhů). Na jaké expozice se můžete těšit? Milovníci kočkovitých šelem se budou radovat hned u vchodu do zoo, protože tam najdou Tygří skály. Bezpečné místo tam našli ohrožení tygři sumaterští. Následně narazíte na celek nazvaný Beringie. Je vyhrazena medvědům kamčatským, vlkům arktickým, kanadským bobrům a rosomákům. Nejvíce ceněným exponátem jsou lední medvědi v dolní části zoo. Dále se můžete těšit na průchozí voliéru orlů bělohlavých, průchozí expozici klokanů, tropické království, africkou vesnici nebo dětskou zoo.
To samozřejmě není vše, ale to už necháme na vás při návštěvě této překrásné zoo. Vstupné vás bude stát od 110 Kč do 150 Kč. Za pejska zaplatíte 50 Kč a za rodinné vstupné 450 Kč. Pokud si chcete den trochu ještě ozvláštnit, kupte si zvýhodněnou vstupenku, která obsahuje vstupné do zoo a plavbu po brněnské přehradě.
Zoo Zlín - zámek Lešná
Zoo Zlín byla v minulosti známá také pod názvem Zoo Lešná. Za pouhý jeden den procestujete celý zvířecí svět - Asii, Ameriku, Austrálii, Afriku a okolí zámku. Okolí zámků sice může znít nezajímavě, ale opak je pravdou.
Najdete tu například vyhlášenou zátoku rejnoků, která nemá v Evropě konkurenci. Celkové pojetí a rozloha z ní dělají naprosto nevídaný zážitek. Rejnoci (druh siba ománská) jsou dokonce vhodní k pohlazení a nakrmení. Jedna krmná dávka stojí 40 Kč a obsahuje krevety, kousky ryb nebo olihně.
Okolí zámků hlídají aligátoři američtí a zkrášlují tučňáci Humboldtovi. Za zmínku určitě stojí i obrovská ptačí voliéra s ohroženými druhy.
Ostatní expozice vás určitě také nadchnou, protože v nich najdete zvířata v prostředí, které se opravdu hodně podobá tomu přirozenému. Díky tomu patří zoo Zlín k těm nejnavštěvovanějším v České republice.
Nenechte si ujít ani prohlídku zámku, jehož vnitřní prostory z mořeného slavoňského dubu potěší všechny estetické nadšence. Díky prvotřídní dřevořezbářské práci zhotovené vídeňskými mistry vzniklo opravdu jedinečné dílo.
Za vstup zaplatíte 140 Kč až 200 Kč, rodinné vstupné vyjde na 640 až 760 Kč. Pokud ho koupíte on-line, pár korun ušetříte. Otevírací doba se liší podle období, ale od dubna do září je otevřeno 8.30 až 18.00.
Zoo Jihlava
Jihlavská zoo začínala v části Březinových sadů v údolí říčky Jihlávky jako zookoutek s papoušky, medvědy a odloženými cirkusovými zvířaty. Po víc jak 60 letech tu najdete přes 250 kusů zvířat a 1200 jedinců. Je tedy vidět, že z malého zookoutku vyrostla poměrně velká a opravdu krásné zoo s úžasným interiérem a exteriérem, který vás hned po vstupu naprosto nadchne.
Zoo Jihlava je rozdělena do 16 expozic, což znamená mnoho hodin zábavy a přírodních krás. Při návštěvě najdete kočkovité šelmy, medvědy, ptáky, hady, plazy, vlky, žirafy,... no seznam je to opravdu dlouhý. Chcete si zvířata prohlédnout? Podívejte se do zoo archivu.
Čím se zoo pyšní, je úspěšný odchov kočkovitých šelem a největší kolekce drápkatých opic, které zdobí logo zoo Jihlava.
Hned u zoo pak najdete jihlavské podzemí (druhý největší český labyrint), které je cca 25 km dlouhé, pro návštěvníky je však zpřístupněn cca 1 km. V nabídce jsou 3 okruhy - historické podzemí, kolektory a okruh Alfa – kryt civilní obrany. Nezapomeňte si přibalit mikinu, v pozdemí je chladno. Vstupenky koupíte zde: pokladna historického podzemí, Hluboká 1.
Za vstupné zaplatíte 100 Kč až 150 Kč. Otevírací doba se liší podle období, ale od května do září je otevřeno 8.00 až 18.00.
Zoo Plzeň
Na západě Čech najdeme opravdu krásnou plzeňskou zoologickou a botanickou zahradu. Je to 2. nejstarší česká zoo, díky čemuž v roce 2022 oslavila neuvěřitelných 95 let. Původně sídlila prapůvodní menší zoo ve Smetanových sadech, kde okolo rybníčku vzniklo místo pro sovy, sýčky, čápy, labutě, okrasné rybky a další zvířata. Tento nepřímý předchůdce asi v roce 1902 nebo 1903 zanikl, a za cca 23 let vznikla první plzeňská zoo. Na starost ji měli různí správci, a po 2. světové válce byla pronajata panu Bauerovi z Prahy, který ji opravil a začal zařizovat převoz exotických zvířat z pražské zoo.
Následně zahradu od spolku Iris převzal správce, pak Národní výbor až nakonec ji v roce 1957-1968 získal vedoucí Josef Hájek. V roce 1961 byla zoo v Doudlevcích uzavřena a o dva roky se otevřel areál na Lochotíně. V mezidobí vznikla Akva-Tera a botanická zahrada. Botanická zahrada ale se zoo nebyla propojena, to až o 20 let později. Díky této trochu chaotické historii slaví zoo hned několik výročí.
V 60. letech se zoo specializovala na plazy, podařilo se zde odchovat (poprvé v ČR) třeba anakondu velkou nebo kajmana yakaré (kajman brýlový paraguayský/kajman žakaré). Dále tu prospívaly velké kočkovité šelmy, šimpanz Tonda, želva sloní, fred kočičí a mnoho jiných zvířat.
Postupem času se zoo rozšiřovala a zaplňovala, bohužel nebyly finance na drahé tropické pavilony, takže vznikaly různé salaše pro antilopy či buvoly africké (kaferské).
Dnes tu sídlí největší počet kusů a druhů zvířat ze všech českých zoo, přičemž je plzeňská zoo až 5. nejvíce navštěvovaná. Projít si můžete víc jak 6 nádherných expozic, tropickou akva-teru nebo botanickou zahradu plnou zajímavých rostlin. Na návštěvu si vyhraďte několik hodin, ať si procházku v klidu užijete.
Za vstupné zaplatíte 140 Kč až 190 Kč. Otevírací doba se liší podle období, ale od března do října je otevřeno 8.00 až 19.00 - a to celých 365 dní!
Zoo Liberec
Kdo by neznal zoo Liberec. Vznikla na konci 19. století, ale oficiálně dostala nálepku zoo až v roce 1904, což z ní činí nejstarší českou zoologickou zahradu. Původně to však byl pouze malý zookoutek s drůbeží, holuby, králíky, ale i cizokrajným a domácím divokým ptactvem. Výběr těchto zvířat se odvíjel od toho, že koutek založil ornitologický spolek. Postupně se však rozšiřoval, až se z toho stala zoo o rozloze 14 ha. Hlavní rozkvět zažila v 50. letech, kdy se chovatelé zaměřili na vzácná zvířata.
Liberecká zoo je v našich vzpomínkách jako legendární útočiště pro bílé tygry. Zoo se však od minulosti trochu distancují, protože bílí tygři nejsou živočišný druh ani poddruh, pouze výjimečně zbarvený a následně uměle křížený, což vede k různým vadám. A zoo už se nechce prezentovat pouze jedním zvířetem, které je sice ikonické, ale v moderní době již nepoplatné.
Mezi nejzajímavější zvířata v zoo patří takin čínský, zebra bezhřívá a sob lesní, levhart sněžný, margay, pavián pláštíkový a mangabej žlutobřichý, viskača, dracéna krokodýlovitá nebo ara hyacintový a orlosup bradatý. Velmi unikátní je kolekce dravých ptáků, která vás 100% zaujme.
V zoo žije cca 160 druhů zvířat a přes 840 jedinců. Více než polovina chovaných druhů v zoo je zapojena do evropských záchovných programů (EEP, ESB).
Pokud vás zastihne hlad, zajděte si do místní restaurace Bistro Gibon nebo na zákusek do Čapího hnízda.
Za vstupné zaplatíte 120 Kč až 160 Kč, rodina vyjde na 490 až 590 Kč. Pokud ho koupíte on-line, ušetříte 10 až 20 Kč. Od ledna do konce března je cena o něco nižší. Otevírací doba se liší, ale od května do září je otevřeno 8 do 19. Z každé vstupenky zoo dává 2 Kč na ochranu ohrožených zvířat a biodiverzity na Filipínách, střední Africe a Indonésii.
Zoo Chleby
Zoo Chleby se zrodila ze soukromé sbírky manželů Fraňkových, která se přirozeně rozšiřovala i o velmi exotická zvířata, např. tukana pestrého, ara hyacintového, dvojzoborožce indického či amazoňana rudoocasého. Díky tomu získávala na atraktivnosti a přitahovala stále více zájemců. Na malé rodinné zahradě už bylo zvířatům, rodině i návštěvníkům těsno, takže bylo nutné najít nové prostory.
V roce 1997 padl finální výběr na faru u Nymburka, jejíž zašlá sláva byla už dávno zpečetěná. Aby bylo místo opět provozu schopné, stálo to rodinu a přátele hodně energie a sil. Ze fauny tu byli k vidění bažanti (za zmínku stojí bažant satyr, bažant ohnivý a argus okatý), zoborožci nosorožčí a různí dravci. Fraňkovi se nezaměřovali pouze na zvířata, zoo byla plná rostlin a zeleně.
Velkou a opravdu pozitivní změnou bylo, když v roce 2004 zoo získala licenci MŽP ČR (Ministerstva životního prostředí) a členský vstup do EARAZA (Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií). Zahradě se dařilo již od prvních let po otevření, díky příznivým podmínkám zde zvládli odchovat koroptev pouštní a zoborožce nosorožčího, o něco zajímavější je český prvoodchov satyra Temminckova a světový prvoodchov tetřívka kavkazského.
Postupem času se zoo rozvíjela a rozšiřovala. Nová část, kousek od té původní, se otevřela v roce 2014 a o dva roky později v prostorech se suvenýry přibylo několik různých akvárií a terárií. To vedlo k otevření Mendelova ekocentra, které je plné hlodavců, pěvců, hadů, ještěrek, pavouků a bezobratlých.
Aktuálně si v zoo Chleby můžete prohlédnout 9 expozic a v nich asi 150 druhů zvířat. Dobrou zprávou je, že Fraňkovi plánují další stavy a rozšíření, takže se můžeme těšit na další ještě větší podívanou.
Za vstupné zaplatíte 130 Kč až 170 Kč. Otevírací doba je vždy od 9 hodin, ale mění se ta zavírací, od dubna do září je otevřeno až do 18 hodin - a to celých 365 dní! Hodit se vám bude i mapa zoo.
P.S. Zoo je rozdělena na novou a starou část, vstupenka platí do obou, ale není možné mezi nimi svévolně přebíhat, turniket vás do každé z nich pustí pouze jednou. Ideální je navštívit prvně větší starší část a pak přejít do nové.
Zoo Hodonín
Podobně jako jiné zahrady, i zoo Hodonín začala jako malý zookoutek. Ten vznikl v roce 1972 a o 5 let později ho po rozšíření přidala Unie českých a slovenských zoo i na svůj seznam zoo. Hlavním důvodem k rozšíření zookoutku bylo zkvalitnění a zpříjemnění atmosféry Hodonína. Předseda Emil Schwarz s výborem si také přál posílit vztah k životnímu prostředí místních dětí, což se projevilo hlavně při výuce.
Spoustu prací zvládly místní spolky, sdružení a veřejnost svépomocí a občas v zoo v jednu chvíli pracovalo neuvěřitelných 300 lidí. Veřejnosti se hodonínská zoo otevřela 29. září 1977 a nabídla šelmy, malé opice a různá domácí zvířata.
Aktuálně si tu můžete prohlédnout 12 expozic - od ptáků, velkým šelem, přes plameňáky až po primáty. Ve 100 druzích je zde přibližně 400 zvířat.
Vstupné se pohybuje od 100 Kč do 150 Kč. Na výběr máte také z rodinného vstupné, které stojí 400 Kč nebo 500 Kč. Otevírací doba je vždy od 9 hodin, ale mění se ta zavírací, od dubna do září je otevřeno až do 19 hodin. V jiné měsíce se zavírá v 16 nebo 17 hodin. Pejska nechte doma, nemá totiž povolený vstup.